Logo BIP
Herb
Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
Urząd Gminy Cewice

UDZIELENIE PEŁNOMOCNICTWA DO GŁOSOWANIA

Sposoby dostarczenia dokumentów

  • Wizyta w urzędzie
  • Listownie, drogą pocztową
  • Faxem
  • Formularz elektroniczny

Sposoby odbioru dokumentów

  • Osobiście
  • Pocztą
  • Elektronicznie

Wymagane dokumenty

pobierz dokument: plik_pdf

pobierz dokument: plik_pdf

 

  1. Wypełniony formularz wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (w przypadku gdy wyborca nie może lub nie umie złożyć podpisu, w miejscu tym podpis składa osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa).
  2. Pisemna zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa.
  3. Kopia aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.
  4. Dokument tożsamości – np. dowód osobisty, e-dowód lub paszport.
     

Opłaty

Wniosek wolny jest od opłat.


Termin i sposób realizacji

 

  1. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa składa się do wójta gminy, w której wyborca wpisany jest w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania, najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów.
  2. Do wniosku należy dołączyć: kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem.
  3. Wniosek podpisuje wyborca udzielający pełnomocnictwa, w przypadku gdy wyborca nie może lub nie umie złożyć podpisu, w miejscu tym podpis składa osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa.
  4. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem  lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
  5. Termin sporządzenia pełnomocnictwa uzgadniany jest z wyborcą lub osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa. W razie braku uzgodnienia termin wyznacza wójt lub upoważniony pracownik.
  6. Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. z 2022 r., poz. 1781 z późn. zm.)

Tryb odwoławczy

Nie występuje.


Dodatkowe informacje, uwagi

Prawo do ustanowienia pełnomocnika do głosowania mają:

  1. wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat;
  2. wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierana.

Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od jednej osoby bądź od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Wyborca ma prawo do cofnięcia pełnomocnictwa do głosowania poprzez złożenie oświadczenia przed wójtem, najpóźniej 2 dni przed dniem wyborów.

klauzula RODO